Wszędobylska kostka brukowa

Wszędobylska kostka brukowa

Bodaj najwygodniejszy sposób dla stworzenia utwardzonej powierzchni, a przez to wszechobecny. Chodniki, ścieżki rowerowe, rozległe deptaki, a nawet krótkie odcinki ulic, tzw. przelotowych oraz oczywiście domowe posesje- zabetonowane domowe posesje.

Betonowa ekspansja

Spacerując uliczkami, szczególnie niewielkich miast, nawet mimowolnie spojrzymy w bok i zajrzymy za płoty mijanych posesji. Owszem natkniemy się na zielone rośliny, najczęściej wszechobecne, cmentarne tuje, ale w otoczeniu rozlewającego się na wszystkie strony betonu. Zieleń zanika, zwycięża wygoda i tylko skojarzenia z tego tytułu wygodne nie są, bo niektóre podwórka wyglądają jak zajezdnie autobusowe albo place parkingowe przed dyskontami.

Producenci, jak i handlowcy prowadzący sprzedaż kostki brukowej nie muszą się zamartwiać o zbyt towaru. Dotacje unijne spowodowały, że kostka brukowa zalała Polskę całkowicie. Parki, gdzie przedtem widniały obsadzone kwiatami klomby, obecnie są betonową areną dla rowerów i deskorolek, a kostka poleguje już sobie nawet po lasach. Nawet jeśli kiedyś dotacje wygasną, to nie znający umiaru Polacy staną na wysokości zadania i aby produkcję wspomóc, zabetonują swoje posesje permanentnie.

Podjazdy, czy drogi do garaży nie rażą. Jak najbardziej na miejscu są również okołodomowe opaski, czy ścieżki, jeżeli na posesji jest ogród albo trzeba dojść wygodnie do budynku gospodarczego lub altany. Kostka jednakże widnieje już także w miejscach, gdzie jest całkowicie zbędna.

Bo jak wytłumaczyć sensowność ułożenia kostki przed frontem domu, na przykładowej szerokości dwóch albo trzech metrów, gdzie nikt nie chodzi, a jeżeli nawet to tylko po to, aby umyć raz w roku okna albo raz na kilka lat odnowić elewację? Nie wszędzie na szczęście, ale jednak tak właśnie się dzieje, jakby beton, nawet kolorowy, był przyjemniejszy do oglądania niż kwiaty.

Rozumiem wygodę, ale wjazdu do garażu o szerokości powyżej trzech metrów już nie, a widuję nie wjazdy, lecz place.

Artur Stankiewicz

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments