Show wygrywa z talentem – wywiad z Haliną Frąckowiak cz.1

Show wygrywa z talentem – wywiad z Haliną Frąckowiak cz.1

Jak pani inwestuje zarobione pieniądze?

Płyta „Przystanek bez drogowskazu… Garaże gwiazd” była moją największą inwestycją. Do jej produkcji zaangażowałam znamienitych polskich muzyków, najlepszego w kraju realizatora dźwięku Tadeusza Mieczkowskiego oraz producenta muzycznego i aranżera w osobie Adama Sztabę. Zależało mi na tym, aby ta płyta była starannie przygotowana i wysmakowana. Oczywiście pochłonęło to dużo moich zasobów, ale otrzymałam również dotację z Ministerstwa Kultury. Kolejną inwestycją była płyta CD „Kolędy Litanie”, której aranżerem i producentem muzycznym był Wojciech Zieliński. W tym przypadku byłam współproducentem muzycznym i wydawcą. Krążek ukazał się w grudniu 2009 roku. Przede mną kolejne, związane z muzyką pomysły inwestycyjne.

Jakie są główne źródła dochodów artystów?

Utrzymujemy się głównie z koncertów. To oczywiście nie jest komfortowa sytuacja, bo wystarczy, że ktoś zachoruje i koncerty trzeba odwołać. Wtedy artysta może mieć poważne problemy finansowe. Wówczas widoczna jest ulotność tej profesji i niestabilność finansowa. Są jednak dodatkowe możliwości, np. tantiemy za wykonania utworów w mediach. Oczywiście w przypadku, gdy wykonawca jest także autorem muzyki lub/oraz pisze teksty, wówczas należą mu się tantiemy z ZAIKSu. Po osiągnięciu określonego wieku można przejść na artystyczną emeryturę.

Co trzeba zrobić, żeby czerpać profity z tantiemów?

Wszystkie publiczne wykonania utworu są odnotowywane przez Stowarzyszenie Artystów Polskich. Trzeba zgłosić tam tytuły swoich piosenek i można mieć z tego jakieś pieniądze.

Wspominała pani też o emeryturze dla artystów.

Mogą na nią przechodzić artyści, którzy ukończyli 45. rok życia i przez 15 lat pracowali w zawodzie. Oczywiście, jeśli ktoś chce dalej pracować, to nie ma obowiązku przechodzenia na taką emeryturę.

Ten staż artystyczny musiał być jakoś udokumentowany?

Takie uprawnienia wydawało kiedyś Ministerstwo Kultury i Sztuki. Przyznawano je po zdaniu egzaminów, np. z historii muzyki i teatru. Następnie otrzymywało się kategorię: A, B lub S.

Spis treści

Cz.1 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-1/
Cz.2 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-2/
Cz.3 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-3/
Cz.4 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-4/
Cz.5 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-5/
Cz.6 – http://jaskulke.com.pl/show-wygrywa-z-talentem-wywiad-z-halina-frackowiak-cz-6/

Facebook Comments
2 comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments