Pod lupą EKSPERTÓW – kulturystyka

Pod lupą EKSPERTÓW – kulturystyka

ROBERT PIOTRKOWICZ: Nie ma możliwości, żeby mięśnie nie rosły. U osoby początkującej dobrze ułożona dieta jest niezmiernie ważna – w końcu mięśnie nie urosną z powietrza. Do tego potrzebne są podstawowe składniki odżywcze (głównie białko), które trzeba dostarczać w odpowiednim czasie i odpowiednich ilościach. Koniecznie musi być przy tym nadwyżka kaloryczna (spożywamy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm).

W wypadku osób bardziej doświadczonych, zwiększanie masy mięśniowej nie jest już takie proste, ale jest możliwe. Mam za sobą wiele lat treningów i jeżeli chciałbym nadal zwiększać masę, nie miałbym z tym żadnych problemów. Po prostu zaczynam więcej jeść (posiłki dobrze zbilansowane dostosowane do potrzeb mojego organizmu) oraz intensywnie trenować i masa mięśniowa zwiększa się.

Zasady treningu na zwiększanie masy mięśniowej są proste: treningi 4 razy w tygodniu, czas jednego treningu od 60 do 90 minut, ćwiczenia podstawowe, liczba powtórzeń w serii od 6 do 10. Należy się tego trzymać, a nie kombinować i szukać suplementów o cudownej mocy.

Dieta też jest prosta. Jak ktoś nie potrafi sam sobie jej ułożyć, to powinien zwrócić się z tym do fachowca, nawet wtedy, gdy trzeba będzie za to zapłacić.

Jeżeli masa mięśniowa nie chce się już zwiększać, to nie jest dobrym rozwiązaniem zwiększanie liczby ćwiczeń lub serii. Skoro dotychczasowy trening nie daje już efektów, to po dodaniu kilku serii też efektów nie będzie. Przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Może nią być przemęczenie mięśni i wtedy trzeba im dać odpocząć. Przyczyną może być też zbyt mała ilość spożywanego jedzenia, trzeba ją wówczas zwiększyć (musi być nadwyżka spożywanych kalorii). Jeżeli po zwiększeniu zacznie przyrastać tylko ilość tkanki tłuszczowej, to znak, że treningi są za mało intensywne i że za mało się w nie angażujemy.

ROBERT PIOTRKOWICZ

Wielokrotny mistrz Polski, Europy oraz trzykrotny mistrz świata w kulturystyce, zawodowy kulturysta IFBB

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments