Oszczędne gospodarowanie wodą w domu

Oszczędne gospodarowanie wodą w domu

Czasem zdarza się, że wydatki na wodę są zbyt wysokie. Skutkiem tego stanu rzeczy są nasze zaniedbania i niedopatrzenia, brak kontroli nad ilością zużywanej wody. Jak zapanować nad tą sytuacją i ekonomicznie zużywać tylko tyle wody, ile to jest konieczne? Optymalnie jest korzystać z takiej ilości wody, jakiej potrzebujemy do kąpieli, mycia, prania i innych czynności wykonywanych w domu. W celu unormowania sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a sytuacja szybko powróci do normy.

Kontrola nad zużyciem wody w gospodarstwie domowym

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić szczelność w kranach (głównie w kuchni i łazience) oraz poprawne działanie spłuczki w toalecie. Jeżeli woda nawet delikatnie kapie w kranie, w dłuższym okresie może to spowodować duże straty wody. Kontrola kranu jest łatwiejsza niż spłuczki, nie zawsze zauważymy wyciek wody. W tym celu należy do spłuczki dodaje się odrobinę barwnika spożywczego. Jeżeli woda w misce będzie się barwiła, mimo że w danym momencie nie korzystamy ze spłuczki, to znak, że jest przeciek.

Za każdym razem, gdy odkręcamy kran, pobieramy tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy. Złym nawykiem jest pozostawianie odkręconego kranu podczas mycia zębów, naczyń albo podczas golenia.

Błędem jest wrzucanie do toalety drobnych śmieci i niedopałów papierosów. Zazwyczaj po wrzuceniu do muszli klozetowej drobnych odpadów, po jej uruchomieniu, marnuje się  od 4 do 6l wody.

Najlepiej zaopatrzyć się w spłuczkę, która posiada przycisk z regulacją (mniejsza i większa ilość wody przeznaczonej do spłukiwania). Najlepsza spłuczka to taka z funkcją stop, bo dzięki niej w każdej chwili możemy zatrzymać spłukiwanie.

Zaleca się stosowanie krótkiego prysznica. Każda dodatkowa minuta to kilka dodatkowych litrów wody. Wanna z wodą przeznaczoną do kąpieli wcale nie musi być pełna. Można ją wypełnić do połowy, a nawet do ok 40% objętości. W zupełności to wystarczy do przeprowadzenia kąpieli.

Instalacja perlatorów, czyli specjalnych końcówek do kranu i prysznica, optycznie zwiększy strumień wody i dodatkowo ją napowietrzy. Perlatory pomagają w ograniczeniu start wody nawet do 50%.

Pralkę uruchamiamy wtedy, gdy pralka jest wypełniona. Pranie pojedynczych ubrań większa zużycie wody. Do każdego ubrania osobne pranie – to rozwiązanie nieekonomiczne, a poza tym generujące stratę wody. Podobnie w przypadku używania zmywarki, zmywamy naczynia dopiero wtedy, kiedy zmywarka jest pełna.

Ograniczenie start wody w gospodarstwie domowym zależy od naszej przezorności. Przemyślane postępowanie, kontrola nad zużyciem wody, pozwolą na mniejsze zużycie wody i zaoszczędzenie wydatków.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments