Na czym polega przegląd rejestracyjny i czy jest on obowiązkowy?

Na czym polega przegląd rejestracyjny i czy jest on obowiązkowy?

Przegląd rejestracyjny to procedura znana każdemu doświadczonemu kierowcy. Jest on konieczny, aby auto mogło poruszać się po Polskich drogach. Najczęściej czas, przez który ważny jest taki przegląd to 12 miesięcy. Nie jest tym samym, co przegląd techniczny, który zalecają producenci — ten drugi ma na celu jedynie okresowe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

Gdzie przeprowadzę przegląd rejestracyjny swojego auta?

Obowiązkowe badanie techniczne przeprowadza się na specjalnie do tego przystosowanej stacji diagnostycznej. Nie musisz wykonywać go w miejscowości, gdzie zarejestrowany jest pojazd. Przykładowo, jeśli mieszkasz na zachodzie Polski, stacja diagnostyczna Lublin także może przeprowadzić dla Ciebie takie badanie.

Jakie warunki musi spełniać auto, aby przeszło przegląd?

Naturalnie, musi być w pełni sprawne technicznie — musi zostać wykluczona możliwość spowodowania niebezpieczeństwa na drodze. A zatem nie uzyskasz pozytywnego wyniku jeśli Twoje auto ma na przykład nieszczelne przeglądy lub niedbale zamontowane instalacje. Jeśli tankujesz gazem, butla LPG musi posiadać odpowiednią legalizację oraz być zamontowana w odpowiedni — bezpieczny sposób.

Co jeśli nie zdążyłem zrobić przeglądu, a muszę jeździć samochodem?

W przypadku kontroli policji, jeśli nie masz ważnego przeglądu, grozi Ci mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Co ciekawe, nie jest obowiązkowy — policjant ma prawo go wystawić, jednak nie jest to obowiązkiem. Warto jednak nie zaniedbywać swojego auta — w trosce o siebie i innych użytkowników drogi.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments