Jak działa ręczny wózek paletowy?

Jak działa ręczny wózek paletowy?

Działanie ręcznego wózka paletowego jest niezwykle proste. Znacznie ważniejsze od obsługi urządzenia są zasady bezpieczeństwa z tym związane. Niekiedy brawura pracowników może doprowadzić do poważnego wypadku. Co ciekawe, w Polsce coraz częściej zdarza się, że za „kółkiem” ręcznego wózka paletowego zasiadają osoby pod wpływem alkoholu. Nadmienić należy, że praca nie tylko po alkoholu, ale również środkach odurzających (niektórych lekach, narkotykach, dopalaczach) grozi konsekwencjami i sankcjami, w tym zwolnieniem dyscyplinarnym.

Co to jest ręczny wózek paletowy?

Zanim przejdziemy do zasadniczej kwestii – jak działają ręczne wózki paletowe – warto przytoczyć definicję omawianego rozwiązania. Za ręczne wózki paletowe przyjmuje się wyspecjalizowane wózki magazynowe zaopatrzone w ręczne unoszenie ładunku oraz ręczne pchanie. Paleciaki cieszą się dużą popularnością zarówno na magazynach, halach produkcyjnych, w sklepach jak i jako podstawowe wyposażenie niektórych samochodów transportowych. Warto dodać także, że odpowiednio dobrane ręczne wózki paletowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie można użyć czołowych wózków widłowych.

Ręczny wózek paletowy – działanie

Po pierwsze, a zarazem najważniejsze: system podnoszenia ręcznych wózków paletowych działa w oparciu o mechanizm hydrauliczny.

Po drugie: proces podnoszenia wózka odbywa się za pośrednictwem wytworzonego przez pompkę ciśnienia oleju hydraulicznego. Pompka ta naciskana jest przez tłok napędzany dyszlem sterowania.

Po trzecie: wytworzone ciśnienie unosi tłok w siłowniku główny.

Po czwarte: w układzie skrętnym – dokładnie w korpusie podtrzymującym podwozie wózka paletowego – osadzono łożysko oporowe, którego rolą jest zmniejszanie tarcia.

Rodzaje ręcznych wózków paletowych

Wózek paletowy

Wózek paletowy

Wśród ręcznych wózków paletowych możemy wyróżnić kilka specyficznych rodzajów: podstawowe ręczne wózki paletowe, ręczne wózki paletowe wyposażone we wskaźnik wagi, ręczne wózki paletowe wyposażone w profesjonalny system ważący, ręczne wózki paletowe unoszące nożycowe, ręczne wózki paletowe masztowe, a także ręczne wózki paletowe wykonane ze stali nierdzewnej. Ponadto poszczególne modele różnią się od siebie długością wideł i udźwigiem.

Decydując się na zakup ręcznego wózka paletowego, warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych i dodatkowych oraz lokalizacje punktu napraw bądź serwisu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments