Dobry wzrok czyli wizyta u okulisty

Dobry wzrok czyli wizyta u okulisty

Każdy z nas przynajmniej raz na dwa lata powinien odwiedzić okulistę. Szczególnie dzisiaj, gdy większość naszego życia spędzamy przy komputerze. Nie pomaga również telewizor, który najczęściej ma źle dobrane parametry do wielkości pomieszczenia i kątów patrzenia. Gdy ukończymy 45 rok życia nasze wizyty u okulisty powinny być jeszcze częstsze, a gdy dostrzegamy u siebie pogłębiające się zmiany widzenia, nawet co pół roku.

wzrok

wzrok

Przez cały ten czas powinniśmy dbać o nasze oczy tak samo jak dbamy o wygląd skóry czy włosów, czyli w sposób systematyczny i ciągły. Tymczasem o oczach przypominany sobie dopiero wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać. Przemysł farmaceutyczny już dawno dostarcza różnego rodzaju preparatów do oczu podtrzymujących je w dobrej kondycji. Krople do oczu nawilżające zmęczone oczy czy tabletki na wzrok. 

Badanie wzroku

Rutynowe badanie wzroku w gabinecie okulistycznym zajmuje zwykle ok. 20 minut, a składa się z czterech etapów. Lekarz zawsze sprawdza ostrość widzenia, ale również bada czy w oku nie powstały niekorzystne zmiany świadczące o chorobie, choćby jaskrze czy zaćmie. Test na ostrość wzroku przeprowadza się przy specjalnym aparacie, gdzie pacjent wpatruje się w okular. Badanie umożliwia zdiagnozowanie obecności wady wzroku. Do okularu lekarz wkłada kolejne szkła o zróżnicowanej mocy a pacjent odczytuje z tablicy litery o różnej wielkości. W taki sposób dobiera się szkła okularów do każdego oka.

Badanie dna oka 

Badanie dna oka przeprowadza się przy pomocy lampy szczelinowej lub wziernika okulistycznego. Podczas tego badania okulista ogląda siatkówkę oka, naczynia, nerw wzrokowy oraz plamkę żółtą. Na tej podstawie sprawdza się m.in. obecność zwyrodnienia plamki żółtej, częstej dolegliwości związanej z wiekiem pacjenta.

Ostrość i sprawność widzenia wymaga codziennej profilaktyki. To dlatego tak ważne jest odżywianie bogate w witaminę A,E i C oraz suplementacja minerałami. Tabletki na wzrok utrzymują nasze oczy w gotowości i dobrej kondycji przez cały dzień.

 

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments