Czym są pompy wirowe?

Czym są pompy wirowe?

Sposób działania pomp wirowych jest dość prosty. Na wejściu pompowana ciecz zasysana, na wyjściu natomiast jest wypychana przez wirnik, działający zwykle na wysokich obrotach. Pompy te są zwykle zasilane przez silnik elektryczny lub spalinowy, zdarza się, że posiadają napęd pneumatyczny. Pompy wirowe charakteryzują się zwartą konstrukcją, a dzięki temu również niewielkimi wymiarami. Dzięki prostej budowie są mało awaryjne oraz niedrogie w eksploatacji.

Podział pomp wirowych
Pompy wirowe dzieli się na dwie grupy:

  • pompy wirowe krętne (zalicza się do nich pompy odśrodkowe, śmigłowe, diagonalne i helikoidalne)
  • pompy wirowe krążeniowe (zalicza się do nich pompy bocznokanałowe, peryferalne i pompy z pierścieniem wodnym)

Zastosowanie
Stosuje się je głownie do pompowania wody oraz innych czystych cieczy w różnego rodzaju instalacjach (np. wodociągowych, grzewczych czy przemysłowych). Co ciekawe po wprowadzeniu pewnych zmian w konstrukcji, pomp wirowych można także użyć do pracy z silnie zanieczyszczonymi cieczami. Modele wyposażone w rozdrabniacz mogą być również stosowany w oczyszczalniach ścieków czy gospodarstwach rolnych.

Zalety

  • duża wydajność przy niskich stopniach podnoszenia
  • duża trwałość i niskie koszty eksploatacji
  • niewielkie wymiary i zwarta konstrukcja
  • duża liczba możliwych zastosowań

Pompy wirowe nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych rodzajów pomp. Są uniwersalne, trwałe, łatwe w obsłudze oraz stosunkowo niedrogie co sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments