Budowa studni ogrodowej

Budowa studni ogrodowej

Coraz częściej występująca w Polsce susza oraz rosnące rachunki za wodę, wymuszają na właścicielach ogródków poszukiwania alternatywnych źródeł wody do podlewania. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być w tym miejscu studnia ogrodowa, która zasili nasz ogródek w darmową wodę do podlewania. Czy na wykopanie i budowę takiej studni potrzebne są zezwolenia?

 

Studnia ogrodowa bez zezwolenia

Wykopanie studni ogrodowej służącej do podlewania, nie wymaga posiadania specjalnych zezwoleń. Nie będzie również konieczny projekt studni, ponieważ nie musimy jej zgłaszać do odpowiednich organów państwowych. Jedyne o czym należy pamiętać to zachowanie zgodności budowy studni z polskim prawem budowlanym. Wykonanie powinno być więc zgodne ze sztuką budowlaną. Przez przystąpieniem do kopania, powinniśmy się również zapoznać z planem zagospodarowania przestrzennego danej okolicy. Może się bowiem okazać, że w danym miejscu jest zakaz budowy studni głębinowych, na przykład w związku z bliskością punktu poboru wody pitnej.

Czy woda ze studni ogrodowej jest zdatna do picia?

Na to pytanie odpowiedź może dać jedynie odpowiednie przebadanie wody przez służby sanitarne. W związku z tym, jej próbkę należałoby przekazać do sanepidu, który przeprowadzi odpowiednie badania. Jeżeli mamy taką możliwość, nie powinniśmy spożywać wody ze studni ogrodowej. Są one dość płytkie, w związku z czym skład wody może się zmieniać. Takie studnie są również wysoce narażone na skażenie, ponieważ zasilane są zazwyczaj żyłami wodnymi, znajdującymi się blisko powierzchni.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments