BCAA

BCAA

BCAA należy obecnie do najbardziej popularnych suplementów dla sportowców, może być również przyjmowany przez osoby, które ćwiczą rekreacyjnie. Pod nazwą BCAA kryje się nazwa Branched Chain Amino Acids – aminokwasy rozgałęzione.

Oczywiście stosowanie większych ilości BCAA nie przełoży się na zdecydowanie lepsze wyniki. Należy również zdawać sobie sprawę, że wygenerowany nadmiar BCAA niekoniecznie zamieni się w cukier. Zbyt duże dawki BCAA wpłyną na aktywację enzymu dehydrogenazy, co z kolei prowadzi do powstania alfa-ketokwasów, które są wykorzystywane jako elementy do syntezy aminokwasów glutaminy, a także alaniny. Nadmiar przyjmowanego BCAA wykorzystany zostanie w mięśniach jako bezpośrednie źródło energii, natomiast częściowo powstaną z niego glutamina, alanina i aminokwasy, które następnie zostaną wysłane do wątroby.

BCAA

BCAA

Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę, że większe dawki BCAA zawsze powinny dać minimalnie więcej, gdyż anaboliczność białka działa na zasadzie malejących efektów skali. Wraz ze zwiększeniem dawki, rosnąć będą również efekty, natomiast wzrost ten będzie proporcjonalnie mniejszy. W pewnym momencie dojdzie do sytuacji, że większa porcja BCAA będzie dawała praktycznie niezauważalne efekty.

Zdecydowana większość ludzi ma świadomość, że większa intensywność treningu wiąże się z większym wydatkiem energetycznym. W celu sprostania tak ciężkim warunkom, a także zwiększonemu zapotrzebowaniu energetycznemu organizm nie tylko sięga po zgromadzone zapasy węglowodanów, ale również tłuszczów i aminokwasów, w tym również aminokwasów rozgałęzionych. Właśnie z tej obserwacji naukowcy dowiedli, że skoro aminokwasy rozgałęzione wykorzystuje się jako źródło energii, to ich przyjmowanie podczas treningu doda sił.

Nie wszyscy biorą jednak pod uwagę, że ogólny wydatek energetyczny będzie rósł jeszcze szybciej, natomiast zaspokajany będzie przez podaż kwasów tłuszczowych, a także węglowodanów. Osobom, którym zależy na dopływie energii podczas treningu rekomenduje się zadbać o dobre BCAA.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments